Ako uspať dieťa

Kategórie
 
 
 
 
 

Ako uspať dieťa

Baby Lying On White Fur With Brown Blanket

Uspávanie bábätka – problém, ktorý rieši nejeden rodič. Uspávať  a to, ako uspať dieťa sa totiž stáva veľkým problémom v momente, kedy zistíte, že sa vám to veľmi nedarí. 
Čo je dôležité vedieť a urobiť, aby ste v uspávaní dieťatka boli úspešní? V prvom rade mu musíte porozumieť. 

 

Novorodenec nechce spať


Po popôrodnej eufórii prichádzate s novorodencom domov a zrazu zisťujete, že dojčenie a prebaľovanie je nič v porovnaní s problémom zvaným spánok. Áno, detičky síce spia veľa a často, ale zväčša je to nepravidelná a mnohokrát aj nie celkom dobrovoľná činnosť. 
Dôležitá otázka preto znie: Ako naučiť dieťa spať?
Pokojne, trpezlivo a s pomocou rituálov. Pre malé deti majú každodenné rituály obrovský význam, pretože ich ubezpečujú v tom, že sa nemusia báť a že dôjde k uspokojeniu ich primárnych potrieb. A to sa týka jedla, prebalenia, ale i prepotrebného spánku.  
S nastavovaním režimu je najlepšie začať čo možno najskôr, hoci novorodenec zrejme nebude celkom chápať, kedy je deň a kedy noc, podstatné však je vytrvať a trvať na pravidelnosti spánku.  Ak ustojíte aj náročné momenty, kedy dieťa plače a nechce spať ani za svet, bude lepšie. S pribúdajúcimi mesiacmi sa situácia upraví a dieťatko sa postupne naučí spať dlhšie a pravidelnejšie, ideálne celú noc, to všetko vďaka vašej trpezlivosti aj upokojujúcim zvykom, ktoré mu pomáhajú zaspinkať. Niektoré detičky upokojí cumeľ, iné kolísanie a ďalšie potrebujú pri zaspávaní cítiť maminu blízkosť. To všetko zistíte trpezlivým pozorovaním a spoznávaním vlastného dieťatka.

 

Čo robiť, keď dieťa nechce spať


Keď však bábätko nechce spať, hoci vy sa snažíte, ako len viete, možno je za tým nejaký problém. Nedostatočná únava, priveľká únava alebo ho niečo bolí, respektíve mu niečo chýba, je nespokojné.  

Baby On Fur Rug
 

Prvá možnosť je rozpoznateľná veľmi rýchlo a ľahko – oči má naširoko otvorené, vymýšľa, hrá sa, o spánku nechce ani počuť.  Vtedy je najrozumnejšie nechať ho vybiť si baterky a skúsiť mu čítať, trošku sa s ním pohrať či  vymyslieť nejakú aktivitu, ktorou ho zaručene unavíte. Druhá možnosť, a teda „premeškaný čas zaspávania“ je horšia a dá poriadne zabrať rodičom i dieťaťu. Detičky sú vtedy unavené až príliš a z toho dôvodu nedokážu zaspať. Sú uplakané a nie je s nimi rozumná reč. Čo robiť v takejto situácii? Rozhodne nekričte, ani sa naňho nehnevajte, namiesto toho ho upokojte peknou pesničkou, pusou a pohladením. A najmä buďte trpezliví. 
Tretia možnosť je rovnako zložitá a tiež tu nepomôžu ani nervy, ani krik. Omnoho lepšie urobíte, ak budete pri ňom, boľavé miesto mu ošetríte, pohladíte a budete s ním, kým sa neupokojí a konečne nezaspí.


Čo dieťa, to iný spôsob uspávania. A tak tu neplatia žiadne univerzálne rady či uspávanky. Funguje len mamina láska a nekonečná trpezlivosť.

 
 
 
Zľavnený tovar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia