Prečo moje dieťa plače?

Kategórie
 
 
 
 
 

Prečo moje dieťa plače?

pláčúce dieťa, decko dieťatko

 

Byť čerstvou mamičkou dá zabrať snáď každej žene. Všetko je nové, bábätko veľa plače, nepovie prečo a ešte aj málo spí, a tak je pochopiteľné, že sú mamy unavené a neraz aj bezradné. Najmä, ak nevedia prísť na dôvod nepokoja a „nespánku“ ich malých detí.

Čo je teda za tým? Prečo novorodenec nespí a ako mu pomôcť, aby konečne spokojne spal?


 

Spánok novorodenca

Keď naše bábätká plačú, nevedia povedať, z akého dôvodu. Možno sú hladné, majú plnú plienku, no možno ich trápi niečo iné. Mnohé malé deti skutočne plačú preto, že majú zdravotné problémy. Nie vždy však ide o bolesť, plač môže signalizovať aj iné ťažkosti.

Je to však pomerne zložitý proces, správne odhadnúť dôvod plaču bábätka. Obzvlášť novorodenci totiž ešte nemajú pevné spánkové návyky, a tak mama často len háda, či je za nepokojom jej dieťatka prázdne bruško, alebo ho trápi niečo horšie.

 

uspávnie dieťatka, otecko uspáva dieťatko

 

Bolesť bruška u detí

Ak dieťatko plače doslova bez prestávok, bez ohľadu na to, či je prebalené alebo napapané, môže to byť signálom bolestí bruška. U novorodencov a malých detí do troch mesiacov to je jav pomerne častý – ide o koliky. V podobných prípadoch pomôže masírovanie bruška bábätka, feniklový čaj po lyžičkách a veľká trpezlivosť. Príčiny vzniku koliky sú totiž záhadou aj pre lekárov, a tak mamičkám neostáva nič iné, iba vydržať. A časom sa naučiť čoraz lepšie a lepšie rozpoznávať jednotlivé druhy plaču ich dieťatka aj jeho dôvody.

 

Ako uspať bábätko

 Na každé bábätko zaberá niečo iné. Niekde pomôže upokojujúce kolísanie, inde zasa tichý šum (napríklad zvuk zapnutého vysávača v pozadí). Skvelým pomocníkom na utíšenie a uspanie novorodencov je aj zavinovačka, vďaka ktorej je dieťatko pevne a bezpečne zabalené, takže sa nerozptyľuje pohybmi ručičiek nad hlavou.

A u vás možno pomôže položenie na bok, čo je jednak záruka toho, že sa dieťatko neudusí vlastnými zvratkami, no tiež má lepší výhľad, než len na nezáživný strop.

Kto si však myslí, že existuje nejaký univerzálny dokonalý trik na upokojenie a rýchle uspanie bábätka, zrejme ho sklameme. Nie, malé deti sú nepredvídateľné a každé je iné, preto čo zaberie u jedného, u druhého vôbec nefunguje. Je preto len a len na rodičoch, aby prišli na ten správny uspávací prostriedok, ktorý ich bábo konečne utíši a uspí.

 
 
 
Zľavnený tovar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia