SK CZ HU HR EN

Fotenie detského oblečenia - jedna radosť

Nafotiť kolekciu oblečenia sa môže zdať jednoduché. Nastajlovať dieťa a urobiť zopár záberov. Ale ono to nie je úplne tak a celé to trvá zopár hodín, ba dokonca dní.

Postup pri fotení detskej kolekcie oblečenia

Vezmeme veci, vezmeme deti, dáme ich na miesto a fotíme. Takto by sa to skutočne dalo popísať jednou vetou. Ale väčšinou je za tým kopec práce, plánov a príprav. 


 1. výber kolekcie 
 2. koncept fotenia
 3. výber a kontaktovanie detí (dieťaťa, rodiča, ženy, muža)
 4. výber priestorov 
 5. príprava rekvizít
 6. výber a príprava oblečenia (veľkosti, farebnosť, kombinácie)
 7. príprava priestorov
 8. motivácia detí 
 9. upratovanie


1. Výber kolekcie

Kolekcie sa fotia hneď po naskladnení z dielne. Kolekcie pripravujeme mesiace vopred a preto niekedy čakáme za počasím, aby nám kolekcia ladila so sezónou, na ktorú je oblečenie určené. 

Taktiež sa výber kolekcie prispôsobuje plánom a celkovej stratégií. 


2. Koncept fotenia

Tak toto je tvorivá činnosť, kedy si dáme brainstorming a rozmýšľame na plné obrátky. Ako by sme si predstavovali fotky, kde by mali byť umiestnené, aké posolstvo bude niesť vizuálna stránka kolekcie. 

Už pri tvorbe kolekcií máme nejakú predstavu o tom, ako chceme túto kolekciu propagovať, s akým pocitom ju tvoríme, čo ňou chceme povedať. Nechávame priestor tvorcom i členom tímu, aby každý vyjadril svoj názor. 


3. Výber a kontaktovanie detí


Pre každú kolekciu treba vybrať dieťa vo vhodnom veku. Máme chlapčenské i dievčenské oblečenie, no i univerzálne. Niekedy sa v kolekcii nachádza aj oblečenie pre staršie deti alebo mamičky či oteckov. Vtedy oslovujeme rodinku alebo súrodencov. Takto Vám môžeme ponúknuť fotky, na ktorých je mladšie i staršie dieťa, mamička a bábätko, alebo otec a syn. 


Aj toto sa môže nakoniec úplne zmeniť. Deti zvyknú ochorieť, alebo majú úraz a už sa fotenia nezúčastnia. Takže improvizujeme na poslednú chvíľu :)


4. Výber priestorov

Výber priestorov je stále veľké dobrodružstvo. Aj takto sa snažíme prinášať Vám a sprostredkovať zaujímavé priestory v našom okolí. Malé bábätká sa fotia väčšinou v ateliéri. Potrebujú svoj pokoj, málo ľudí, mamičku a teplo. Ak to počasie umožňuje, radi vybehneme s deťmi von - do prírody i na námestia. Deti milujú fotenie v cukrárni, prečo asi? :) 


Niektoré kolekcie sa nám tematicky hodí nafotiť so zvieratami (kolekcia Horse), iné zase s kvetmi (kolekcia Viola) alebo ovocím (kolekcia Cherry), športové kolekcie v pohybe pri športe (kolekcia Active) a sladké kolekcie pri koláčiku (kolekcia Cupcake). Sme radi, ak aj priestor môže rozprávať svoj príbeh a my môžeme následne fotky využiť do článku a predstaviť Vám okrem kolekcie aj toto pekné miesto. 


5. Príprava rekvizít

Aby fotka mala príbeh, a aby z nej bolo cítiť emóciu, je potrebné venovať pozornosť aj drobným detailom. Košík, koláč, deka, hračka, kvety, jabĺčko pre koníka... Je toho veľa, čo sa na fotkách skrýva, a možno si to bez upozornenia ani nevšimneme. Ale v konečnom dôsledku to vytvára celkový dojem fotografie a produktu. 


6. Výber a príprava oblečenia 

Ak už vieme, kto bude model, vyberáme veľkosti a druhy oblečenia. Niekedy je to spojené so skúškou u nás, aby sme na fotení nezistili, že je nám niečo malé alebo príliš veľké. Všetko si spíšeme a vyberiem zo skladu. Niekedy je potrebné šaty prežehliť. O toto sa stará naša Janka, a asi len ona vie, koľko je s touto úlohou práce. 


7. Príprava priestorov

V deň fotenia je potrebné ešte pripraviť priestory. Vybrať si vhodné miesto, nasvietiť, pripraviť stôl, dekorácie a rekvizity. Vyskúšať si rôzne uhly a prejsť koncepciu fotenia. Nie vždy je to jednoduché, napríklad pri takých zvieratách to jednoducho niekedy nenaplánujete dokonale :) 


8. Motivácia detí

Fotenie trvá hodiny a deti sú po čase unavené a znudené. Vtedy prichádza na rad motivácia. V cukrárni to môže byť chutný koláčik, no na čo sa deti najviac tešia, je malá pozornosť alebo hračka, ako odmena od mamičiek za fotenie. Fantázia dospelých ide na plné obrátky a skúšajú deti zabaviť hrami a aktivitami a to vôbec nie je jednoduché. 


9. Upratovanie

Keď už niektoré mamičky a detičky z fotenia odídu, naša Janka je ešte na mieste činu a dáva všetko do pôvodného stavu. Upratať po malých modelkách a modeloch, zbaliť rekvizity, zložiť oblečenie... a až potom sa pokojne pobrať plniť motivačné sľuby. 


Vtipné príhody a hlášky z fotenia

Fotenie je niekedy aj veľká zábava, predovšetkým pre deti. Poznáte tie vtipné hlášky a situácie, na ktoré si potom s radosťou spomínate, aj keď to celé bolo náročné. Takéto máme z fotenia aj my.

 • Pri fotení čerešňovej kolekcie Cherry sme chystali piknik v sade pod čerešňou.
  Tráva bola dosť vysoká a prichádzajúca mamička s hrôzou poznamenala, či ju ideme fotiť v údolí hadov?
 • Fotenia s malými deťmi sú stále o prekvapení. Jedno bábätko nám pozvracalo všetky šaty a už sme mu nemali čo obliecť, tak sa to muselo rýchlo nafotiť a následne fotky retušovať. 
 • No a samozrejme sme zažili aj nehodu pri prebaľovaní :) 
Prihláste sa do newslettera a získajte 5 eur zľavu

Nikdy nezmeškajte ponuku. Prihláste sa do newslettera a získajte 5 € zľavu, ktorá platí na prvý nákup v hodnote 50 €

×