Japi rozprávka - Zázračný herbár

Viete, čo je herbár? Možno by ste ho našli u vašich starých rodičov na povale, alebo si možno taký robila vaša mamka, keď bola mladá. Dnes Vám porozprávame o tom, ako malá Amálka jeden takýto herbár našla. A nebol to len taký obyčajný herbár. Tento herbár ju zaviedol… ale o tom už v príbehu.

Začali letné prázdniny a dni boli plné slnka a pohody. Amálka trávila časť prázdnin u starkých. Bolo to hravé dievčatko, ktoré sa nikdy nenudilo. Stále si našlo nejakú zábavu, objavovalo hmyz v záhradke, pomáhalo polievať zeleninu, hralo sa s domácimi zvieratkami a pomáhalo babke pri varení. 

Jedného dňa našla Amálka v starej krabičke na skrini zošit. Nebol to obyčajný zošit. Bola to skôr hrubá kniha s tvrdými papiermi previazaná lykovým povrázkom. Opatrne si krabičku s knihou vzala a začala ju čítať. Bola nadšená, čo v nej našla. Bol to totižto herbár.


Herbár

Herbár je kniha, v ktorej sú zakreslené alebo vlepené vylisované rastlinky. Každá rastlinka má svoje meno - názov. Niekedy sú k rastlinke vypísané miesta, kde ju môžete nájsť, kedy kvitne a aké má účinky.


Amálka vybehla s herbárom v ruke na lúku, aby našla bylinku, ktorá by zahojila babkinu boľavú ruku. Mala totižto škaredú jazvu po tom, čo sa naposledy porezala. Hľadala ju, ale nevedela ju nájsť. Večer zaspávala smutná, a jej posledným prianím pred spaním bolo, aby takúto rastlinku na ďalší deň našla. 
Herbár si položila pod vankúš a zaspala.

Viete čo sa stalo? Tento herbár bol zázračný a začal sa krásny príbeh. Mesačný svit pošteklil Amálku po nose a zobudil ju. Svätojánske mušky lietajúce okolo ju vytiahli z postele a viedli ju na lúku za domom. Amálka si stihla vziať herbár a bežala rovno za nimi. 


Stretnutie

Mesiac krásne svietil a bolo vidieť každú jednu rastlinku a každé zvieratko, ktoré prišlo Amálku pozdraviť. Prihovorila sa k nej mama srnka: “Ahoj Amálka, vitaj v našom kráľovstve.”

“Dobrý večer, ako viete, že sa volám Amálka?” - spýtala sa prekvapene. 

Bylinky na lúke zašuchotali a zvieratká radostne poskakovali, “Videli sme ťa cez deň s týmto herbárom, ktorý kedysi vyrobila tvoja prababka. My sme tu stále, len ty nás nie vždy vidíš.” 

“Pani srnka, a poznáte prosím tieto bylinky?” - spýtala sa Amálka a ukázala na herbár.

“Áno, poznáme ich, tieto bylinky nám pomáhajú, keď sme choré. Učíme naše deti o tom, ktorá bylinka je na akú bolesť. Aj tvoja prababka sa to od nás učila, a aby ste sa to mohli naučiť aj vy, napísala vám tento herbár.”


Amálka rýchlo listovala, aby našla bylinku, o ktorej čítala, že hojí rany. Na strane bola zakreslená rastlinka so žltými kvetmi s názvom Alchemilka obyčajná (Alchemilka xanthochlora). 

“Áno, táto rastlinka skutočne hojí rany na koži aj vyrážky. Poď, ukážem ti, kde ju nájdeš.” - povedala srnka a viedla spolu so svätojánskymi muškami a zvieratkami Amálku k malému potôčiku, lebo táto rastlinka rastie pri potokoch a na vlhkých miestach. 

Vedeli ste deti, že v noci rastlinky taktiež spia? Niektoré zatvárajú svoje kvety, ktoré ráno otvárajú slnku. Iné sa za slnkom celý deň otáčajú a natáčajú mu okrem kvetov aj lístky. Rastlinky majú rôzne vône, ktorými lákajú včielky a iný hmyz, ktorý ich opeľuje. 

Aj zvieratá poznajú liečivé účinky niektorých byliniek. Preto môžete vidieť mačičku alebo psíka jesť trávu, ak ich bolí bruško. 


Srnka povedala Amálke, aby si prišla natrhať túto rastlinku radšej cez deň, kedy je plná energie a bude mať čas ju aj spracovať. Popri mame srnke cupkalo jej malé mláďatko, ktoré si dievčatko prezeralo z každej strany. 

“Mami, ukáž jej to! Mami prosím!” prosíkalo mamu.

Mama srnka sa usmiala a vzala Amálku do stredu lúky. “Dotkni sa tejto bylinky, Amálka.” A Amálka sa dotkla bylinky s ružovým kvetom, ktorá sa plazila po zemi. Bylinka sa nadvihla a zaplavila ich krásnou vôňou a svietiacim peľom. 

“Vieš, Amálka, bylinky sú tu na to, aby nám pomáhali. Majú silu liečiť niektoré choroby. Musíme sa naučiť, ktorá má akú moc, kedy a ako bylinku použiť. K prírode sa máme správať s rešpektom, lebo príroda je mocná. Dokáže uzdravovať a upokojovať. Ty si našla tento herbár a môžeš sa veľa vecí naučiť. Čítaj s láskou, tak, ako ho tvoja prababka písala a zbierala všetky vedomosti. Časom ho môžeš doplniť o vlastné znalosti a prísť kedykoľvek sem a mať prírodnú lekáreň po ruke.”

Amálke sa páčilo, čo zvieratká rozprávali. Páčilo sa jej byť uprostred lúky spolu so svätojánskymi muškami, krásnou vôňou prebudených rastlín i svietiacim peľom. No bol čas ísť do postieľky. Bola odhodlaná sa sem ráno vrátiť.

Na ďalší deň šla Amálka na lúku a učila sa o bylinkách z herbára. Našla tam množstvo byliniek, o ktorých zázračnej moci ani netušila. Materina dúška, Rumanček kamilkový, Pamajorán obyčajný, Pestrec mariánsky, Repík lekársky, Žihľava dvojdomá a množstvo iných. 


Bylinky sme si obľúbili aj my v Japitex, a preto sme ich použili na oblečenie z novej kolekcie HERBARIUM.
Takto si môžete na tento príbeh spomenúť kedykoľvek, keď budete mať na sebe šaty s obrázkami z herbára.
A ak budete na lúke, skúste pohľadať niektorú z byliniek zo šiat alebo sukničky. 

UPOZORNENIE:

Zber a spracovanie byliniek, ako aj ich účinky, spôsob spracovania a použitia, si dôkladne naštudujte z odborných článkov a kníh. Ak si rastlinou nie ste istý, radšej ju nespracovávajte. 

Tento článok je len informačný a slúži ako rozprávka pre deti.

Prihláste sa do newslettera a získajte 5 eur zľavu

Nikdy nezmeškajte ponuku. Prihláste sa do newslettera a získajte 5 € zľavu, ktorá platí na prvý nákup v hodnote 50 €