Ruže, ružičky. Zakvitnutá kolekcia detského oblečenia.

História neudáva presné obdobie, kedy sa kvety začali na oblečení objavovať. Nájdeme ich na potlačiach i vo výšivkách na ľudových odevoch. Pôsobia nežne, jemne a niektoré aj výrazne. Kvetinový vzor je veľmi obľúbený a vieme to aj my v Japitexe.

História kvetinových vzorov

Kvety a byliny sa dlho používali na farbenie tkanín. Ľudia zistili, že niektoré byliny dokážu látku ofarbiť na zeleno, iné na žlto alebo červeno. Vynašli indigo a začali látky farbiť. Pridávali rôzne vzory, odtlačky, využívali pečiatky a rôzne techniky na to, aby látky ozvláštnili. 

V Číne sa zobrazovali na látkach kvety pivoniek. Predstavovali bohatstvo a česť. Tieto kvety sprevádzal fénix. 

V Japonsku sa používal kvetinový vzor na výrobu kimona

India je známa prepracovanými vzormi na bavlnenej tkanine. Túto látku nazývame chintz. Na látku sa potláčajú pomocou drevených blokov, ktoré sú ručne vyrezávané. 


V Európe
 sa v 15. storočí začali používať kvetinové vzory v podobe čipky. Šikovné benátske čipkárky si prísne strážili tajomstvo výroby. V 16. a 17. storočí priviezli obchodníci z Perzie z Osmanskej ríše textil zdobený tulipánmi a granátovými jablkami. V 17. storočí bol zakázaný dovoz indických látok - chintz do Európy, Francúzska a Anglicka. Ich dovozom sa začal ohrozovať miestny trh. 

V tomto období sa už na látkach začali objavovať sedmokrásky, tulipány, margarétky a ruže. Stále sa však látka chintz z Indie pašovala a nakoniec sa miestni naučili okolo roku 1759 vyrábať svoje vlastné verzie potlačených kvetinových látok. 

V 19. storočí už nastal rozmach dopytu a výroby látok s kvetinovou potlačou. V 60. a 70. rokoch 20. storočia boli na vrchole slávy s príchodom "Flower power". Potom sa vzory zjemnili, zmenšili, stali sa elegantnejšími.Kvetinové látky sú nadčasové a veľmi obľúbené aj dnes. Jemné farby i výrazné kontrasty.
Malé kvetinky i veľké pestrofarebné kvety. Celopotlač i cielene umiestnená potlač kvetov. To všetko dnes v móde nájdeme zakomponované.


Ruža, rúž i Ruženka

Ruža

Ruža je jedným z najobľúbenejších a najznámejších kvetov. Boli vyšľachtené v Číne pred 5000 rokmi.

Ružou viete veľa povedať.

Napríklad červenou ružou hovoríte "Ľúbim ťa".
Svetloružové ruže sú znakom radosti a šťastia.
Biele ruže sú znakom nevinnosti a pravdy.
Žlté ruže symbolizujú priateľstvo a slobodu. 


Rúž

Tento malý rafinovaný kúsok ženskej kozmetiky má dlhú históriu. Už Kleopatra si natierala pery rozdrvenými chrobákmi. Ženy v rôznych obdobiach pre rúž dokonca trpeli. Muži boli proti krásnym červeným perám zrazu bezradní. Dokonca v istom období mohli pri použití rúžu pred svadbou anulovať manželstvo. Ženy, ktoré používali rúž mohli byť dokonca odsúdené ako čarodejnice. 
Rúž nielen zvýrazňuje ženskosť, ale pery aj ochraňuje a vyživuje. 

Slovo rúž môžeme vnímať aj ako odvodené slovo od ruže, ale aj ako preklad francúzskeho slova "rouge", ktoré znamená červená. Akokoľvek to je, je to krásny doplnok žien.


Ružena

Aj meno Ružena/Ruženka je odvodené od slova ruža. Má latinský pôvod a u nás oslavuje meniny 30. augusta. Ruženky vytvárajú okolo seba dobrú atmosféru, príjemné prostredie a vedia vyčariť na každej tvári úsmev. 
A snáď najznámejšia Ruženka je princezná, ktorá sa pichla a zaspala na 100 rokov. Rozprávky a ruže

Ako spomíname, Šípková Ruženka zaspala na 100 rokov a zachránil ju princ, ktorý sa prebojoval skrz ružové kríky priamo k princeznej a zo spánku ju prebudil bozkom. 

Malý princ o svojej ruži hovorí: "Moja ruža je dôležitejšia ako vy všetky. Pretože práve ju som polieval. Pretože práve ju som ukrýval na noc pod sklený zvon. Pretože ju som chránil zástenou. Pretože pre ňu som pozabíjal húsenice. Pretože ju som počúval, ako sa žaluje alebo sa vystatuje, alebo dokonca ako niekedy mlčí. Pretože je to moja ruža."

Trojruža je slovenská rozprávka od Pavla Dobšinského. Ruže nájdete aj v rozprávke Kráska a zviera.

Ruže sa nachádzajú aj v rôznych pesničkách, ľudových i moderných i detských. Aj romantické básne sú pretkané týmto symbolom lásky. 


Deti a ruže

Ako v rozprávke o Šípkovej Ruženke, aj my svoje deti chránime pred tŕňmi ruží. Majú krásne kvety, nádhernú vôňu, no i nebezpečnú ochranu v podobe ostrých tŕňov.

Naše ruže si však deti môžu naplno užívať. Ruže radi používame na oblečenie pre dievčatá, slečny i ženy. Také krásne kvety im pristanú. 
Kolekcia Rosa

V kolekcii Rosa sme zvolili svetlé ruže rôznych veľkostí na jemnom ružovom alebo kontrastnom tmavomodrom podklade. Oblečenie pre najmenšie dievčatká i väčšie parádnice. 

Nájdete tu šaty s tylom a volánmi. Hodia sa na rodinnú oslavu, svadbu i na fotenie do škôlky či školy. Vyskladajte si pohodlný outfit s potlačou ruží. Tepláky na traky, body i body šaty pre najmenšie slečny. Šaty, mikiny, tričká, tuniky i čelenky pre väčšie parádnice. 


Kolekciu sme nafotili na Ružovej ulici v Banskej Štiavnici, ktorá okrem názvu tohto kvetu je skutočne známa aj ružami. Skoro v každom dvore je vysadený ružový ker a keď spolu zakvitnú, vytvárajú nádhernú pastvu pre oči i dušu. 


Kolekcia Ice Rose

Mrazivá ruža alebo ruža z ľadu? Kolekcia Ice Rose je vytvorená z kombinácií dvoch farieb. Bordovej s bielou alebo modrej s bielou. Kontrastné volány a doplnky dávajú vyniknúť potlači s ružami. 

Pohodlný strih šiat si môžu užiť aj mamičky. V tejto kolekcii oblečenia zladíte bábätká, slečny i dámy. Oblečenie s dlhým rukávom využijete v chladnejších dňoch a zažiarite na rodinnej oslave, svadbe alebo pri spoločnom fotení. 


Prihláste sa do newslettera a získajte 5 eur zľavu

Nikdy nezmeškajte ponuku. Prihláste sa do newslettera a získajte 5 € zľavu, ktorá platí na prvý nákup v hodnote 50 €