SK CZ HU HR EN

5 tipov na krásne detské knihy

Pripravili sme si pre Vás zopár tipov na krásne detské knižky. Vyberala malá čitateľka a možno Vás nimi inšpirujeme na Vianočné darčeky.

Naše tipy na detské knihy

Mám doma malú čitateľku. O chvíľu bude mať 10 rokov a spolu s ňou som pre Vás pripravila 5 tipov na krásne knihy pre deti. Keďže miluje v príbehu zvieratká, tak ani v týchto knihách nebudú chýbať hlavní hrdinovia zo zvieracej ríše. Sú to príbehy so skrytým odkazom a ja ich môžem skutočne odporúčať aj dospelým. A možno zopár z nich aj poznáte.

Nechajte sa inšpirovať, ak hľadáte darček pod stromček. Ak chcete potešiť malého čitateľa na narodeniny či iný výnimočný deň knihou.


1. Tip na knihu pre deti - Chlapec, krtko, líška a kôň

Autorom tejto knihy je Charlie Mackesy, na Slovensku ju vydalo vydavateľstvo Tatran. Nájdete ju napríklad v kníhkupectve Martinus

Príbeh pretkaný hlbokými výrokmi a jednoduchými kresbami. Výnimočné priateľstvo štyroch tvorov - chlapca, krtka, líšky a koňa. Každý z nich je iný a každý má čo v danej chvíli povedať. Vychutnávajú si život, zamýšľajú sa nad situáciami, ktoré spoločne prežívajú. 

Myšlienky, ktoré zastavia aj dospelých ľudí. Kto by nepoznal Malého princa od slávneho autora Antoine de Saint- Exupéry. Podľa mňa má táto kniha veľmi blízko k tomuto veľdielu. Vety, ktoré aj nás, dospelých, nútia spomaliť a zamyslieť sa. 

Sarka, 10: "Páči sa mi, ako sa vedia pekne porozprávať a ako si rozumejú. A veľmi sa mi páčia obrázky."

"Každý sa trochu bojí, povedal kôň. Ale spolu sa bojíme menej."


2. Tip na knihu pre deti - Šťastie je líška

Ako som spomínala, máme rady príbehy, kde vystupujú zvieratá, špeciálne však milujeme v príbehoch líšky. Neviem, či nám to ostalo od Malého princa, alebo preto, že sa nám páčia ilustrácie líšky, ale zatiaľ všetky knihy s líškou u nás bodujú. 

Autorkami sú Evelina Daciute, Aušra Kiudulaite. V slovenčine ju vydalo vydavateľstvo Ikar. Je vhodná pre deti od 5 rokov. Môžete ju zakúpiť napríklad aj v kníhkupectve BUX

Príbeh je o chlapcovi a líške. Jakub žije svoj bežný život a stretne líšku. Takto začne ich priateľstvo. Líška má dobré i zlé dni. Na tom, čo prežíva líška je vysvetlené, ako sa občas cíti Jakubova mamka a častokrát aj my. Jakub sa s rodičmi odsťahuje. Veľmi sa bojí, že stratí líšku a príde o ich priateľstvo. Na novom mieste nie je šťastný a nemá záujem o nové veci. Až raz, v parku, stretne svoju starú priateľku líšku.

Kniha, ktorá príbehom a ilustráciami potešila aj mňa. Na základe príbehu sme sa mohli so Sarkou porozprávať o tom, ako sa ľudia môžu cítiť. Že mať "čierny deň" môžu mať dospelí i "líšky" a nie je to nič zlé, lebo po takomto dni prídu aj krásne dni. Odporúčam čítať spolu s deťmi a rozprávať sa o veciach, ktorým možno ešte nerozumejú.

Sarka, 10: "Mám rada líšky a táto sa mi páči preto, že sa líška znova vrátila k Jakubovi. Páči sa mi, že spolu pozerali na hviezdy, tak ako to robíme my, mami, v lete. A páči sa mi, že sa rada hojdá na hojdačke, lebo to mám rada aj ja."

"Väčšinou hovorila: Najlepší spôsob, ako veci vyriešiť, je dobre sa pohojdať."


3. Tip na knihu pre deti - Na vrchol kopca

Táto kniha je určená deťom od troch rokov. Menej textu a viac milých obrázkov. Vyjadruje kolobeh života na základe priateľstiev, ktoré zvieratká zažijú pri pravidelnom výstupe na kopec.

Autorkou je Marianne Dubuc a môžete si ju zakúpiť aj v Panta Rhei. V slovenčine ju vydalo vydavateľstvo Ikar. 

Príbeh je o zvieratkách, ktoré putujú na vrchol kopca, aby sa potešili výhľadom, ale nielen to. Samotná cesta je plná krás a priateľstiev. Je tu citlivo znázornený kolobeh života, ako zvieratká, ktoré zostarnú už nevládzu na kopec. Pani Jazvecová pri takejto ceste spozná malého Lea - kocúrika, ktorého pozve na túto krásnu cestu. Malý kocúrik sa bojí, ale nakoniec sa pridá. Cesta je plná okamihov, skrz ktoré sa deti učia empatii a pomoci iným. Jedného dňa však už pani Jazvecová na kopec nevládze. Leo ide sám, ale dlho sám neostane. Kolobeh pokračuje.

Sarka, 10: "Bola som smutná, keď pani Jazvecová už nevládala ísť na kopec a musel ísť Leo sám, ale potom sa mi páčilo, že si našiel nového kamaráta a príbeh mohol pokračovať."

"To musí byť úžasné - ocitnúť sa na vrchole sveta!"
"No, vieš, budeš sa tam cítiť úplne malý."
"Malý ako čo?"
"Malý ako odlesk hviezdneho prachu na rose."


4. Tip na knihu pre deti - Neboj sa skúšať

Kniha od autora - Kobi Yamada. Kúpite aj priamo na stránke vydavateľstva Tatran, ktoré ju vydalo v slovenskej verzii. 

Hlboká myšlienka - strach zo zlyhania, je v knihe podaná skrz chlapca a majstra. Chlapec chce skúsiť tesať do kameňa a myslí si, že mu to pôjde hneď tak, ako majstrovi. Zakaždým príde k majstrovi sklamaný a nemá chuť sa snažiť ďalej. Láskavé povzbudenia od majstra ho však podporia a chlapec skúša znova a znova.

Kniha plná zlyhaní a povzbudení, plná nechuti pokračovať po neúspechu a múdrosti staršieho muža správne povzbudiť a motivovať.

Sarka, 10: "Páčia sa mi krásne obrázky a to, že sa nakoniec chlapcovi podarilo jeho dielo."

"Keď pripustíme, že môžeme zlyhať, pripustíme, že môžeme aj uspieť."
"Ako zistíš, čo dokážeš, kým to neskúsiš?"


5. Tip na knihu pre deti - Zviera z inej planéty

Autor Martin Šiška knihu aj ilustroval. Farebné vtipné obrázky sprevádzajú čitateľa celým príbehom. Kniha je určená deťom od 10 rokov. Kúpite priamo na stránke vydavateľstva SLOVART

V príbehu hľadá Zememerač a jeho pes Emanuel hudbu, ktorú započujú. Vydajú sa do neznámeho sveta v ktorom zažijú veľa zvláštnych dobrodružstiev. Po ceste stretávajú rôzne postavy - zvieratá i ľudí. Rozprávajú sa s nimi a chvíľu s nimi pobudnú. Nakoniec nenájdu zviera z inej planéty ale niečo oveľa dôležitejšie. Lásku. 

Sarka, 10: "Páči sa mi, že Zememerač je odvážny a jeho psík ho stráži a pomáha mu. Celý čas som si myslela, že to zviera, ktoré hľadajú je práve jeho psík."

Pri čítaní tejto knihy sú dôležité aj ilustrácie, do ktorých autor podľa mňa skryl časť príbehu. Tajné odkazy pre deti v tomto veku, ktoré stoja na prahu medzi detským svetom a svetom postupného dospievania. Tá melódia, ktorá nás núti ísť vpred a hľadať je nakoniec láska. 


BONUSY - ďalšie tipy na detské knihy

Možno práve v predvianočnom čase hľadáte takéto tipy na kvalitné detské knihy. Pripravila som pre Vás ešte tri bonusy. 


Bola raz jedna láska - Valentín Šefčík

Knihu vydalo Slniečkovo a kúpite ju aj v Artfore

Kniha obsahuje 40 milých básní o láske. Ilustrácie krásne dopĺňajú obsah.

Najviac sa nám páči básnička - Zmrzlinová láska

"Milovala leto, sladkú zmrzlinu.
Ach ako ju zavše nástojčivo chcela.
Každý deň mať aspoň jednu jedinú
a mohla byť hnedá, ružová či biela.

Sladké chute vedia prerásť cez hlavu.
Sladké chute leta každý ináč zvláda.
Niekto by mal možno hlavu boľavú,
ale ona bola tomu celkom rada.

Milovala chvíle, kým sa pominú.
Milovala veci, ktoré leto stvára.
Milovala stále sladkú zmrzlinu
a na konci leta už aj zmrzlinára."


Dvaja ľudia - Iwona Chmielewska

Knihu napísala a ilustrovala táto poľská autorka. Knihu nájdete napríklad v kníhkupectve Martinus.

Skrz jednoduché a pritom hlboké rýmy autorka krásne opisuje lásku dvoch ľudí spojených v jedno. Každý potrebuje svoj priestor, svoju jedinečnosť, aby sme v páre mohli spolu fungovať.

"A bývajú aj dve bytosti, ktoré
hodiny presýpacie stvoria spolu
a striedajú sa - 
dáva vždy tá hore
a prijíma
tá dolu."

Farby v prírode - Magdaléna Konečná, Jana Sedláčková, Štěpánka Sekaninová

Túto knihu máme rady pre krásne ilustrácie, ktoré sú zoradené podľa farieb. Každá dvojstrana je venovaná jednej farbe. Obsahuje obrázky prírody, zvierat, rastlín. Keďže Sarka rada kreslí a maľuje, táto kniha nám pomáha hľadať inšpirácie a spoznávať predmety a zvieratá.

Ani by ste neverili, koľko farieb má príroda. Všetko krásne ladí, hladí dušu a poteší oko človeka. Ďakujeme za Váš čas, možno sme Vás inšpirovali. Prajeme veľa krásnych chvíľ pri čítaní nielen tých to krásnych kníh. 

Majka a Sarka

Prihláste sa do newslettera a získajte 5 eur zľavu

Nikdy nezmeškajte ponuku. Prihláste sa do newslettera a získajte 5 € zľavu, ktorá platí na prvý nákup v hodnote 50 €

×