Sveter, ktorý zahreje

Jeseň aj jar so sebou prináša premenlivé počasie a teplotné rozdiely. Rána, keď deti idú do škôlky a školy, sú citeľne chladné. Okolo obeda už sú teploty znova vyššie. V tomto období začíname obliekať deti do vrstiev. Vrchnú časť odevu tvoria prevažne svetre, mikiny, vesty alebo ľahké kabátiky. Ich výhoda je v tom, že si ich dieťa vie v prípade potreby vyzliecť alebo obliecť.

Svetre boli v minulosti predchodcami dnešných mikín. Boli teplé, nosili sa každodenne a mali rôzne vzory a farby. Svetre sa dávali ako dary pod stromček alebo k narodeniu dieťaťa. Vážili si ich, nakoľko boli častokrát robené ručne rodinným príslušníkom.

Podľa vzorov dokonca vieme identifikovať krajinu alebo oblasť, z ktorej sveter pochádza. Poznáte tie známe nórske alebo írske vzory? Vzory na svetroch sú niečo ako výšivka na kroji. 


Svetre sa vyrábali z prírodných materiálov, ktoré boli v danej 
oblasti dostupné. Vlna z alpaky, ťavia vlna alebo ovčia, kašmír i mohér. Materiálov bolo skutočne mnoho, niektoré boli príjemné a mäkké a iné boli tuhé, ťažké a škriabali. Jedno však mali spoločné, dokázali zohriať a ochrániť pred premenlivým počasím


A to je základným významom svetra – ochrániť pred chladom.


Svetre sa vyrábajú v rôznych variantoch a je už len na vás, aký si vyberiete. Športový, elegantný alebo praktický. 

Športové svetre

Športový sveter s kapucňou a vreckami dokonale nahradí aj mikinu. Zapína sa na drevené gombíky. Je pletený jemným vzorom a preto je príjemný a mierne elastický. Praktický aj preto, že sa dá rozopnúť, ak je dieťaťu teplo, a nosiť aj ako kabátik.

Klasické svetre

Klasické svetríky bez kapucne sa hodia dievčatám k šatám alebo legínam. Dostupné sú v mnohých farbách. Majú rôzne detaily, ktoré ich robia neobyčajnými. Niektoré majú vrecká, iné majú ozdobne zakončený lem na rukávoch i okolo pása.

Elegantné svetre

Elegantné svetríky pre malé slečny majú nazberkané rukávy a širšie patenty. Pôsobia romanticky a hodia sa aj na slávnostné príležitosti. Ak hľadáte svetrík na svadbu, rodinnú oslavu alebo slávnostnú príležitosť, tieto svetríky sa vám určite budú hodiť.


Svetríky pre novorodencov a kojencov

Svetríky pre novorodencov sú krásnym darom ku krstu. A svetríky pre kojencov im pomáhajú s termoreguláciou. Majú jemné vzory a mnoho farieb. Nájdete ich v jemných pastelových odtieňoch i výrazných farbách. Jednoduchý vzor môže byť doplnený prepracovanejším vzorom na rukávoch i okolo pása. 


Praktické svetre

Predĺžený sveter s viazaním cez pás zase poteší väčšie dievčatá i mamičky. Zahreje, keď sedíte v škole alebo v práci. Ochráni kríže a môžete sa do neho pohodlne zavinúť. Nájdete u nás s jednoduchým alebo osmičkovým vzorom. Sveter si viete zapnúť až ku krku a vytvoriť tak rolák, ochráni v chladnejšom počasí aj váš krk. 


Starostlivosť o svetre

  • Rôzne materiály si žiadajú rozdielny prístup. Je potrebné si naštudovať visačku od výrobcu.
  • Niektoré svetre sa perú výlučne v rukách, iné na šetrnom programe.
  • Po vypraní je najlepšie sveter rozložiť na uterák. Svetre by sa mali sušiť vo vodorovnej polohe aby sa nevyťahali.
  • To isté platí aj pri odkladaní svetrov do skrine. Svetre poskladáme a uložíme do police. Zavesenie na vešiak by mohlo spôsobiť vyťahanie na ramenách. Uistíme sa, že svetre odkladáme úplne suché. Svetre môžeme ukladať aj na seba, ale ako prvé ukladáme vždy najťažšie svetre.
  • Ak je sveter pokrčený, skúste ho na chvíľu zavesiť do vlhkej kúpeľne alebo použite naparovačku. Sveter sa pekne vypne a bude ako nový. 
  • Pozor si dávajte aj pri používaní sušičky :)
  • Na pranie pletenín sú na trhu dostupné aj pracie prostriedky, ktoré vlnu ochránia.
  • Ak sa na svetri vytvoria žmolky, čo je pri určitých materiáloch úplne prirodzené, viete si zakúpiť odžmolkovač a sveter tak jednoducho očistiť.


Prihláste sa do newslettera a získajte 5 eur zľavu

Nikdy nezmeškajte ponuku. Prihláste sa do newslettera a získajte 5 € zľavu, ktorá platí na prvý nákup v hodnote 50 €