SK CZ HU HR EN

Ako obliekať deti na jeseň

Poznáte to, ráno si oblečiete hrubší sveter alebo ľahšiu bundičku a poobede ich nesiete v rukách. Áno, takto sa hlási jeseň. Chladnejšie hmlisté rána a slnečné popoludnia. Ani my dospelí nevieme odhadnúť, ako sa v tomto období správne obliecť. Raz nám je horúco a pri rýchlej zmene počasia zima.

Je dôležité, aby sme v tomto období správne obliekali aj naše deti. Pobyt na čerstvom vzduchu je pre ich zdravie a imunitu výborný, ale zmeny počasia môžu spôsobiť prechladnutie.

Vrstvenie

Iste ste počuli mnohokrát o tom, ako a prečo oblečenie vrstviť. Jedna hrubá vrstva nerobí telu dobre. Pri vyššej teplote sa môže telo spotiť a prehriať. Následne v jesenných dňoch môžeme rýchlo prechladnúť.

Plač u malých bábätiek pri prechádzke môže znamenať aj to, že je bábätku v kočiariku horúco. Malé deti nemajú do pol roka vyvinutú termoreguláciu. To znamená, že sú náchylné k prechladnutiu i prehriatiu. Nevedia sa s prebytočným teplom vysporiadať a nevedia si teplo ani samé vyrobiť. Platí pravidlo, že u takýchto malých detí meriame teplotu na zátylku. Mal by byť suchý a teplý. Chytanie ručičiek nie je správna metóda, nakoľko ručičky dieťatka nemusia byť tak prekrvené a zásobené teplom ako telíčko.

Vrstvenie má tú výhodu, že môžeme podľa potreby jednotlivé vrstvy oblečenia postupne vyzliekať alebo obliekať.


Pravidlá vrstvenia oblečenia

Prvým pravidlom je, že vrstvy by malo tvoriť viacero tenších oblečení. Tento spôsob obliekania sa volá aj "na cibuľku". 

Prvá vrstva by mala byť priliehavá a z prírodného materiálu, ktorý dýcha, neškriabe a je príjemný pre detskú pokožku. Pri menších bábätkách sú to detské body a detské pančuchy. Tenšia mikina alebo svetrík a na nôžky pohodlné nohavice. Podľa počasia potom môžeme zvoliť vhodný overal alebo teplejšiu deku.

Je rozdiel, či dieťatko iba leží v kočiariku alebo behá a vykonáva pohyb. Preto sme vytvorili detské pančušky na traky, ktoré im nebudú padať a zároveň ich nebudú obmedzovať v pohybe. Sú vyrobené zo 100% bavlny a sú tak príjemné pre detskú pokožku a vhodné práve ako základná vrstva pre vrstvenie oblečenia.

Dôležitá časť oblečenie u detí je pokrývka hlavy. Cez hlavu uniká až 70% tepla. Pre dievčatká to v teplejších dňoch môže byť aj čelenka. No v chladných, sychravých a veterných dňoch je už potrebná čiapka pre chlapcov i dievčatá.

Nezabúdame ani na rukavice. Predovšetkým pri najmenších, ktorí ležia v kočiariku.

Správna obuv, alebo prekrytie nožičiek je tiež veľmi dôležité. Platí – hlava v teple a nohy v suchu.


TIP:

Platí, že pre bábätká treba voliť stále o jednu vrstvu viac ako pre dospelých. Pri deťoch, ktoré vykonávajú pohyb a deťoch vo veku cca 4 rokov sa riadime rovnakým počtom vrstiev ako u dospelých.

Keď zaprší a zafúka

Deti akoby boli priťahované mlákami na cestách a chodníkoch. Preto je dôležité zvoliť aj správnu obuv na prechádzku. V upršaných dňoch sú vhodné gumáčiky a nepremokavé čižmy.

Nezabúdame ani na pršiplášť a kapucňu.

Vo veterných dňoch si aj tí väčší vypýtajú šatku alebo tunel na krk a rukavice.
Vrchná vrstva oblečenia by preto vo veterných a daždivých dňoch mala byť vode a vetru odolná. Aby sa deťom lepšie pohybovalo, mala by byť o čosi väčšia, aby pod ňu vošli predošlé vrstvy a dieťa netlačili.


NEZABUDNITE:

V chladnom, veternom a sychravom počasí nezabúdame na to najdôležitejšie – pokožku. Vhodný krém a balzam na pery ochráni aj jemnú detskú pokožku pred vysušením a popraskaním. Tieto drobnosti by sme mali mať stále v kočiariku alebo v kabelke a chrániť seba aj naše poklady.

Prihláste sa do newslettera a získajte 5 eur zľavu

Nikdy nezmeškajte ponuku. Prihláste sa do newslettera a získajte 5 € zľavu, ktorá platí na prvý nákup v hodnote 50 €

×