SK CZ HU HR EN

AKO ZISTÍM, ŽE SOM TEHOTNÁ?

Plánujete dieťatko, a tak si mesiac čo mesiac sledujete cyklus a rátate plodné dni? A keď vám to konečne mešká, ste šťastím celá bez seba. Nie vždy je však meškanie menštruácie signálom gravidity.

MEŠKANIE MENŠTRUÁCIE

Hoci je meškajúca menštruácia považovaná za jeden z najvýznamnejších dôkazov, že je žena tehotná, nie vždy je tomu tak. Sú prípady, keď je za vynechaním či posunutím cyklu choroba alebo zvýšený stres, preto je dobré si odsledovať aj iné náznaky, že by ste mohli byť v tom.

Ak dôjde k oplodneniu vajíčka spermiou, v tele budúcej mamy sa začnú odohrávať rôzne zmeny. Väčšina sa však deje vo vnútri maternice, takže nejedna žena ani nespozoruje, že je tehotná. Najmä v prípadoch, kedy tehotenstvo neplánuje a menštruáciu máva nepravidelnú, nie je ničím výnimočným, že sa o svojom druhom stave dozvie až po 9. týždni tehotenstva, niekedy aj omnoho neskôr.


Tie pozornejšie si však všimnú isté viditeľné či citeľné signály, ktoré môžu znamenať tehotenstvo, ako :

  • zvýšenú citlivosť prsníkov,
  • prípadne zmenu zafarbenia prsných bradaviek, ktoré zvyknú stmavnúť,
  • ranné nevoľnosti či čudné chute,
  • zvýšená únava,
  • podráždenosť,
  • častejšie močenie,
  • citlivosť na niektoré pachy.


Tehotenský test

Ak máte pocit, že ste tehotná skúste si spraviť domáci tehotenský test. Tento test meria hladinu hCG hormónu v tele ženy, ktorého hladina stúpa v prvých týždňoch tehotenstva. Tehotenské testy dokážu indikovať tehotenstvo v 5. až 7. týždni od počatia.

Ak príznaky pretrvávajú, skúste si test zopakovať o pár dní neskôr. Hladina hCG sa postupne zvyšuje. Neskorší test už môže zachytiť tehotenstvo.

Avšak, ani tieto testy nie sú vždy 100% - né. Ak si však chcete byť úplne istá, navštívte svojho gynekológa, ktorý z krvných testov graviditu potvrdí.

OVULAČNÝ TEST

Keďže sú tehotenské príznaky vysoko individuálne a u každej ženy sa vyskytne iný, prípadne ich kombinácia, mnoho žien ešte ani v 11. týždni tehotenstva s istotou nevie, či sú gravidné. 

Ovulácia je obdobie približne v strede menštruačného cyklu ženy, kedy dochádza k uvoľneniu vajíčka a je to ten najlepší čas na otehotnenie.

Samotná ovulácia však trvá len 12 až 24 hodín, preto práve ovulačný test pomôže určiť presný čas, kedy je šanca na oplodnenie najvyššia, čo aj mnoho žien plánujúcich dieťatko využíva. 


AKO OTEHOTNIEŤ

Možno ste ešte len na úplnom začiatku, a teda o dieťatku iba uvažujete. Premýšľate, ako najrýchlejšie otehotnieť, aj čo všetko pre to urobiť, aby sa „vám zadarilo“ hneď na prvýkrát.

Niektorým párom sa ozaj pošťastí a po jednom mesiaci intenzívneho snaženia sa, berúc do úvahy aj ovuláciu ženy, sú v radostnom očakávaní.

Niekedy to však nejde tak rýchlo, ani jednoducho, ako by si nádejní rodičia želali. Čo robiť v takom prípade?
Rozhodne ostaňte pokojní a nerobte predčasnú paniku.

Stres ani absencia sexu tomu rozhodne nepomôžu. Práve naopak, mnohým párom sa osvedčilo, že až keď prestali myslieť len na to jedno - na vytúžené bábätko a spoločné chvíle pri milovaní si začali nanovo užívať, žena konečne otehotnela.Prihláste sa do newslettera a získajte 5 eur zľavu

Nikdy nezmeškajte ponuku. Prihláste sa do newslettera a získajte 5 € zľavu, ktorá platí na prvý nákup v hodnote 50 €

×