Ako zistím, že som tehotná?

Kategórie
 
 
 
 
 

Ako zistím, že som tehotná?

ako zistuim že som tehotná, tehotenstvo, pôrod

 

Plánujete dieťatko, a tak si mesiac čo mesiac sledujete cyklus a rátate plodné dni? A keď vám to konečne mešká, ste šťastím celá bez seba. Nie vždy je však meškanie menštruácie signálom gravidity.

Podľa akých ďalších príznakov teda stopercentne zistíte, že ste konečne tehotná?

 

Meškanie menštruácie

Hoci je meškajúca menštruácia považovaná za jeden z najvýznamnejších dôkazov, že je žena tehotná, nie vždy je tomu tak. Sú prípady, keď je za vynechaním či posunutím cyklu choroba alebo zvýšený stres, preto je dobré si odsledovať aj iné náznaky, že by ste mohli byť v tom.

Ako náhle totiž dôjde k oplodneniu vajíčka spermiou, v tele budúcej mamy sa začnú odohrávať rôzne zmeny, väčšina sa však deje vo vnútri maternice, takže nejedna žena ani nespozoruje, že je tehotná. Najmä v prípadoch, kedy tehotenstvo neplánuje a menštruáciu máva nepravidelnú, nie je ničím výnimočným, že sa o svojom druhom stave dozvie až po 9. týždni tehotenstva, niekedy aj omnoho neskôr.

Tie pozornejšie si však všimnú isté viditeľné či citeľné zmeny, ako zvýšenú citlivosť prsníkov, prípadne zmenu zafarbenia prsných bradaviek, ktoré zvyknú stmavnúť. Ďalším častým sprievodným javom tehotenstva sú ranné nevoľnosti či čudné chute.

Signálom druhého stavu môže byť aj zvýšená únava, podráždenosť a častejšie močenie.

 

tehotenský test, meškaniemenštruacie

 

Ovulačný test

Keďže sú však tehotenské príznaky vysoko individuálne a u každej ženy sa vyskytne iný, prípadne ich kombinácia, mnoho žien ešte ani v 11. týždni tehotenstva s istotou nevie, či sú gravidné. A ak si nesledovali ovuláciu, skutočne nevedia, na čom sú.

Ovulácia je obdobie približne v strede menštruačného cyklu ženy, kedy dochádza k uvoľneniu vajíčka a je to ten najlepší čas na otehotnenie.

Samotná ovulácia však trvá len 12 až 24 hodín, preto práve ovulačný test pomôže určiť presný čas, kedy je šanca na oplodnenie najvyššia, čo aj mnoho žien plánujúcich dieťatko využíva. Ak ste si však ovulačný test neurobili, prichádza zrejme rad na test tehotenský.

 

Ako otehotnieť

Možno ste však ešte len na úplnom začiatku, a teda o dieťatku iba uvažujete. Premýšľate, ako najrýchlejšie otehotnieť, aj čo všetko pre to urobiť, aby sa „vám zadarilo“ hneď na prvýkrát. Niektorým párom sa ozaj pošťastí a po jednom mesiaci intenzívneho snaženia sa, berúc do úvahy aj ovuláciu ženy, prípadne pracujú aj s vyššie spomenutým ovulačným testom, sú v radostnom očakávaní.

Niekedy to však nejde tak rýchlo, ani jednoducho, ako by si nádejní rodičia želali. Čo robiť v takom prípade? Rozhodne ostaňte pokojní a nerobte predčasnú paniku. Stres ani absencia sexu tomu rozhodne nepomôžu. Práve naopak, mnohým párom sa osvedčilo, že až keď prestali myslieť len na to jedno - na vytúžené bábätko a spoločné chvíle pri milovaní si začali nanovo užívať, žena konečne otehotnela.

 

 

 
 
 
Zľavnený tovar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia