Nakŕmte v zime vtáčiky

Zdá sa to byť úplne jednoduché. Do kŕmidla pre vtáčiky nasypať hocičo, čo sa nám doma zvýšilo už v prvých chladnejších dňoch a čakať. Ale aj také prikrmovanie vtákov v zime má svoje pravidlá. Aby sme vtákom neuškodili, mali by sme ich dodržiavať.

Kedy s prikrmovaním vtákov začať?

Naše miernejšie zimy prečkajú vtáky, ktoré neodlietajú do teplých krajín. Tuhé zimy s trvalou pokrývkou snehu a vysokými mrazmi, sú však aj pre nich otázkou prežitia. Prikrmovať vtáky už počas prvých mrazíkov nie je však úplne ideálne. 

Vtáky začíname prikrmovať vtedy, ak denná teplota dlhodobejšie klesne pod bod mrazu. Taktiež v čase, keď je krajina pokrytá súvislou pokrývkou snehu. Vtákom sa v tomto období horšie hľadá potrava. 

Vtáčikmi sme sa inšpirovali aj my pri tvorbe našej kolekcie oblečenia pre deti - First frost. Pozorovanie vtáčikov počas kŕmenia nás totižto veľmi baví. 

Čím vtáky prikrmovať?

V prvých chladných dňoch si vtáky ešte vedia vyhľadať potravu sami. Živia sa semenami rastlín, stromov, bobuľami a orechmi. V chladných dňoch však potrebujú dopĺňať väčšie množstvo tuku, ktoré ich pred chladom chráni. Preto vtáky obľubujú semená s vyšším obsahom tuku - slnečnicové i ľanové, nepohrdnú ani lojom.


V obchodoch nájdete zmes pre vtáky, ktorú nasypete do kŕmidla. Skúste najprv pozorovať, aké vtáky sa u vás nachádzajú, alebo po prvej várke odsledujte, čo vtákom najviac chutí. Niektoré zmesi môžu obsahovať semená, ktoré vtáky nebudú chcieť a tak ich budete musieť z kŕmidla vyhodiť. 

Dostupné sú taktiež závesné gule alebo rôzne tvary. Takéto si môžete vyrobiť spolu s nami, ich výroba nie je vôbec zložitá. Recept na krmivo pre vtáčiky

Receptov je veľké množstvo, ale nám sa osvedčil tento. Je jednoduchý, základné prísady máte doma alebo viete zakúpiť v bežnom obchode. 

Ako základ slúži lepkavá zmes z múky a vody. Presný pomer určiť nevieme, ale skúste to postupne: 1/2 šálky vody a 3/4 šálky múky. Toto cesto miesime, až kým nevznikne lepkavá hmota. Ak je hmota príliš tuhá, pridáme viac vody a ak je príliš riedka, tak ju zahustíme znova múkou. 

POSTUP:

 1. vymiešame si lepkavú zmes z múky a vody
 2. pridáme k nej zmes semienok pre vtáky
 3. zmes vtláčame do formičiek alebo rozvaľkáme a vykrajujeme rôzne tvary
 4. necháme stuhnúť (rýchlejšie tuhne v chlade)
 5. prevlečieme pevnejší špagát 
 6. zavesíme na stromy alebo miesta, kde ich vtáky nájdu


Poslúžia aj šišky
, ktoré si nazbierate v lese na prechádzke. Stačí ich potrieť neslanou bravčovou masťou a semienka na ne nasypať. 
Tie sa prilepia a po zatuhnutí masti budú držať na mieste. Vtáčiky ich potom ľahko uvoľnia. Šišku môžete zavesiť na konárik alebo krík a pôsobí prírodne. Ak použijete prírodný povrázok, tak ten sa časom sám rozpadne a šiška spadne na zem. Tipy na záver


 • ak máte závesné kŕmidlo, vtáčikom môžete dať aj jabĺčko (najlepšie celé, prekrojené sa skôr pokazí)
 • vtákom nedávajte solené ani korenené oriešky ani solený loj (tuk)
 • suché ale i čerstvé pečivo a chlieb vtáčikom škodia a nemali by sme nimi prikŕmovať
 • našou zmesou môžete obaliť aj priamo časti konárov stromov
 • kŕmidlo pre vtáčiky z času na čas vyčistíme, aby v ňom semienka neplesniveli
 • vtáčikom dávame krmivo na bezpečné miesta, mimo rušných ciest, chodníčkov i mimo dosahu mačiek
 • zmesou môžete vyplniť aj kvetináč, do ktorého pripevníte stredom paličku, ak zmes vytuhne, zavesíte ho opačne a vtáčiky si budú potravu vyzobávať sediac na paličke

Zaujímavosti

Prečo sa starať o vtáčiky v našich záhradách a parkoch? Lebo sú to veľkí a užitoční pomocníci. Jeden pár sýkoriek, ktorý sa usídli v našej záhrade dokáže počas prikrmovania mladých zlikvidovať až 30 000 kusov hmyzu. Ďalší hmyz spotrebujú na svoje vlastné kŕmenie. 

Vtáky zostávajú v našej záhrade, ak sa tam cítia bezpečne, ak majú dostatok potravy aj cez zimu. Preto sa o ne postarajte a oni sa vám odvďačia. 

Pozorovanie vtákov pri kŕmení bude aj krásnou aktivitou počas zimných dní. Môžete spolu s deťmi zisťovať, aké vtáčiky k vám chodia. Spolu si ich zakresliť, alebo vyfotiť. 


Prihláste sa do newslettera a získajte 5 eur zľavu

Nikdy nezmeškajte ponuku. Prihláste sa do newslettera a získajte 5 € zľavu, ktorá platí na prvý nákup v hodnote 50 €