Lepší spánok bábätiek a detí

Prečo je spánok detí dôležitý? Ako sa dá pozitívne ovplyvniť kvalita detského spánku? Prečítajte si viac o spánkovom cykle aj o tom, čo všetko vplýva na detský spánok.

Každé dieťa je individuálne a preto je aj potreba spánku u každého dieťaťa iná. Dĺžka a frekvencia spánku sa mení aj vekom. Kým novorodenec potrebuje približne 16-20 hodín spánku denne, trojročnému dieťaťu stačí už len okolo 10-16 hodín denne.


Prečo je spánok dôležitý?

Plnohodnotný spánok dieťatka je veľmi dôležitý hneď z niekoľkých dôvodov:

 • Zdravý spánok ovplyvňuje fyzický a mentálny vývoj dieťaťa.
 • Dochádza počas neho k rastu i regenerácií.


Nedostatočný spánok naopak:

 • Spôsobuje poruchy správania, nesústredenie sa, mrzutosť i impulzívnosť.
 • Telo nefunguje optimálne.
 • Narúša sa imunita, klesá výkonnosť (fyzická, psychická i kongnitívna).
 • Nedostatok spánku zvyšuje hladinu stresového hormónu - kortizolu.Spánkový cyklus

Nie je úplne dôležité, ako dlho dieťa spí, ale ako kvalitne spí a či bol úspešne ukončený spánkový cyklus.
Spánok má viacero fáz. Po fáze zaspávania prichádza fáza non-REM, ktorá má 4 štádia.

Od plytkejšieho spánku až po najhlbší. Hlboký spánok v treťom a štvrtom štádiu non-REM fázy je veľmi dôležitý. Dochádza počas neho k regenerácií somatických funkcií.
Počas tohto spánku telo znižuje metabolizmus, frekvenciu srdca a dýchania.

Ak počas spánku nedochádza k úplnému ukončeniu celého spánkového cyklu, alebo sme vyrušovaní práve v najhlbších fázach cyklu, pociťujeme ráno únavu.

Počas noci sa striedajú fázy non-REM a REM spánku. U dospelého človeka je to až štyrikrát. Počas REM spánku dochádza k snívaniu snov. Nastáva vtedy regenerácia mozgových funkcií, triedenie myšlienok. Vďaka tomuto procesu sa slabé spomienkové asociácie menia na silné spomienky.


Ako pomôcť deťom k lepšiemu spánku

Na spánok dieťaťa vplýva množstvo faktorov. Veľa z nich vieme ovplyvniť. Vieme z nich urobiť pozitívne zvyky, ktoré pripravia deti k lepšiemu spánku.1. Prostredie

Zdravý spánok detí je závislý od prostredia, v ktorom spávajú. Preto môžeme napomôcť jednoduchými krokmi k lepšiemu spánku:

- detskú izbu pred spaním dobre vyvetrajte
- teplota v takejto izbe postačuje okolo 18°C - 20°C
- optimálna vlhkosť vzduchu 45 - 55 %
- minimalizujte hluk
- minimalizujte svetelné podnety
- umiestnenie postele (vyhnite sa umiestneniu k radiátoru, do prievanu, pod okno)
- kvalitný matrac, posteľná bielizeň, vankúš a prikrývka
- pohodlné detské pyžamo2. Režim

Nastaviť pravidlá pred spánkom nie je vždy jednoduché. Ak z nich spravíme zvyk, na ktorý si deti zvyknú, budú tento režim brať prirodzene.

 • Rozlišovanie dňa a noci - počas dňa vykonávame aktivitu, aj denný spánok u malých detí by nemal byť v úplnej tme a úplnom tichu. Dieťa by malo vnímať ruch bežného dňa. Takto naučíme deti rozdielu medzi dňom a nocou.
 • Kúpeľ - v mnohých rodinách je zvykom deti pred spaním okúpať alebo osprchovať. Po kúpeli prichádza kľudový režim v pyžamku na posteli. Deti sa pripravujú na spánok.
 • Hygiena - umyť zuby, toaleta, umyť ruky. U dievčat je to úprava vlasov na spánok i prezlečenie sa do pyžama.
 • Jedlo a nápoje - dojčatá sa upokoja aj pitím mliečka alebo dojčením. Väčšie deti by však už nemali tesne pred spaním jesť ani piť.
 • Znížená aktivita - pred spaním znižovať fyzickú i psychickú aktivitu. To znamená, že aktívny pohyb alebo počítačové hry by sme mali obmedzovať na minimum. Deti by mali siahnuť po knihe, môžeme sa s nimi v pokoji porozprávať. Menším deťom prečítať rozprávku.
 • Pravidelný čas - deti si vytvoria režim. Vykonávať všetky úkony pred spánkom v približne rovnakom čase.Dôležitá informácia

Viaceré výskumy dokázali, že u detí, ktoré strávia pri displeji telefónov, tabletov i obrazovkách počítačov viac ako 4 hodiny denne, zaspávanie trvá v priemere o hodinu dlhšie. Taktiež to má negatívny vplyv na spánok dieťaťa.

Už viac ako dvojhodinová práca s mobilom a počítačom u detí narúša zdravý spánok.


Pyžamo a kvalitný spánok

Na pohodlný spánok detí má vplyv aj detské pyžamo. Počas spánku by sa malo bábätko i dieťa cítiť čo najpohodlnejšie. Pyžamo by nemalo škriabať a brániť v pohybe. Malo by byť dostatočne voľné, ale nemalo by padať.

Detské pyžamo má byť ušité z prírodných materiálov. Tie dokážu regulovať telesnú teplotu a odvádzať pot. Detské pyžamá sa vyrábajú z bavlny, bambusu, ľanu i flanelu.

V lete volíme skôr detské pyžamo, ktoré má krátke rukávy. V prípade horúcich dní to môže byť aj krátky spodný diel. U dievčat to môže byť nočná košeľa z jemnej vzdušnej bavlny.

Pyžamo vyberáme tak, aby sa páčilo aj deťom a aby mali radosť sa doň prezliekať. 

Certifikované materiály

Mamičky používajú ako pyžamo pre bábätká detské overaly. Detský overal je vyrobený väčšinou z bavlny a dieťatko je v ňom oblečené celé. Zapínanie po celej dĺžke umožňuje pohodlné obliekanie i prebaľovanie. Dieťatko tak zbytočne nestresujeme.

Siahnite po overaloch, ktoré sú vyrobené z certifikovaných materiálov. Neobsahujú zdraviu škodlivé látky. 

Naše detské pyžamá JAPITEX sú vyrobené z certifikovaných materiálov. Certifikácia OEKO-TEX Štandard 100 trieda 1 je najprísnejšia práve pre detské oblečenie. Preto výrobky s týmto certifikátom sú vhodné pre deti od narodenia.
Prihláste sa do newslettera a získajte 5 eur zľavu

Nikdy nezmeškajte ponuku. Prihláste sa do newslettera a získajte 5 € zľavu, ktorá platí na prvý nákup v hodnote 50 €