Tipy ako zvládnuť nástup do jaslí, škôlky a školy

Leto sa pomaly blíži ku koncu a september je za dverami. Nástup do škôlky či školy so sebou prináša aj obavy a stres. Ako na niečo nezabudnúť a zvládnuť to všetko aj s deťmi? Prečítajte si naše tipy a nápady.

Tento krok je veľmi náročný pre deti, pre rodičov i celú rodinu. Dieťa čakajú nové výzvy, nové situácie a noví ľudia.
Musí sa naučiť, ako funguje systém, používať pomôcky, vnímať kolektív i učiteľov.Ideme do jaslí

Keď si predstavíme čo to pre dieťa znamená, budeme viac rozumieť jeho strachu a stresu z nástupu do jaslí. Zrazu ostane bez rodičov, v cudzom prostredí, s cudzími ľuďmi. Nevie na ako dlho, nerozumie ešte tomu, že sa po neho mama vráti. Preto je výborným pomocníkom postupná adaptácia. Nie všetky jasle to však umožňujú. Ide o proces, kde je spočiatku rodič prítomný a jeho čas pobytu v jasliach sa skracuje

Okrem detí túto separáciu ťažko zvládajú aj rodičiaZvyknú mať výčitky a detský plač ich len prehlbuje. Väčšina detí sa však dokáže po odchode rodičov rýchlo upokojiť. Pani vychovávateľky deťom vymyslia aktivitu, ukážu hračku alebo ich vezmú na ruky a zabavia. Dieťa si vytvára postupne systém a nadobúda istotu, že rodič po neho príde


TIPY:

 1. Trénovať separáciu. Využiť detské centrá, alebo krúžky, kde sa o dieťa postarajú na určitý čas. Tento čas predlžovať. Poprosiť starých rodičov alebo priateľov o postráženie dieťaťa a vzdialenie sa od neho. 
 2. Rýchla rozlúčka. U týchto malých detí to platí dvojnásobne. Odovzdávať dieťa a ešte si ho postískať, vyobjímať, pohladiť, škodí nielen deťom, ale aj rodičom. Niekedy sa mamičky môžu v návale emócií z odlúčenia aj rozplakať. Čím rýchlejšia bude rozlúčka, tým to bude prijateľnejšie pre obe strany. Ak dieťa vidí plakať mamu, vníma, že niečo nie je v poriadku. 
 3. Preklenúť prvé dni v jasliach pomôže aj obľúbená hračka. Pani vychovávateľky tak môžu s dieťaťom nadviazať prirodzený rozhovor a záujem. Uľahčí zaspávanie a pomôže pri aktivitách. Prvé dni v škôlke

Psychológovia označujú toto celodenné odlúčenie ako pomyselné odstrihnutie pupočnej šnúry. Učitelia tvrdia, že najťažší je druhý deň, keď už dieťa vie, do čoho ide. Prvý deň je plný očakávaní, neznámeho, nových hračiek, priestoru a kamarátov. Druhý deň si už dieťa uvedomuje odlúčenie.
Tento krok je však dôležitý v emocionálnom a sociálnom dozrievaní dieťaťa.

Rozprávať sa a nacvičovať

Rady a tipy psychológov sú predovšetkým o otvorených rozhovoroch. Dieťaťu pred nástupom do škôlky vysvetlite, ako to tam funguje, čo budú robiť a že po neho v určitý čas prídete. 

Minimálne týždeň pred nástupom do škôlky svoj denný režim prispôsobte tomu, aký bude v škôlke. Ranné vstávanie, hygiena, obliekanie, raňajky, hry, obed, poobedný spánok. To všetko by malo mať dieťa nastavené aspoň približne tak, ako v škôlke. 

Nebojte sa nacvičovať aj odlúčenie. Ak máte možnosť, nechajte dieťa u starých rodičov, alebo známych. Najprv hodinu a postupne interval zvyšujte. Nacvičte si rozlúčenie. Objatie, bozk, pohladenie, pekné slová, vytvorte si vlastný zvyk. Rozlúčku však netreba naťahovať. Nezabudnite však dieťaťa ubezpečiť, že po neho prídete


TIPY:

 1. Dieťa škôlkou nikdy nestrašte a nedovoľte to ani nikomu vo vašom okolí. O škôlke sa rozprávajte prirodzene a v dobrom. 
 2. Ak to systém škôlky a pani učiteľky umožnia, pripravte dieťaťu na prvé dni jeho obľúbenú hračku. Malé plyšové zvieratko alebo obľúbenú postavičku, ktorá mu pomôže pri zaspávaní alebo aj pri kontakte s učiteľkami a inými deťmi. 
 3. Spokojná mamina = spokojné dieťa. Prvé dni v škôlke sú náročné aj pre mamy. Snažte sa byť čo najviac pokojná. Držte sa režimu, skúste pred dieťaťom neplakať a zbytočne škôlku nezaťažovať telefonátmi. Hurá do školy

Prestup zo škôlky do školy zvláda každé dieťa a rodič inak. Niektoré deti sa do školy veľmi tešia, iné sú v strese a majú strach. Aby ste dieťa upokojili, rozprávajte sa s ním čo najkonkrétnejšie o škole. Ako to v triede vyzerá, ako prebieha vyučovacia hodina, kedy sa môže najesť. Platí tu to isté ako pri nástupe do škôlky - dieťa nikdy školou nestrašíme. 

Poznáme to "veď v škole s tebou urobia poriadok" alebo "veď ty uvidíš v škole". Úzkostlivejším a citlivejším deťom po týchto rečiach môže škola skutočne naháňať strach. Skúste dieťa povzbudiť a odpovedať na jeho otázky. 


Za priestor na fotenie ďakujeme Súkromnej základnej škole u Filipa v Banskej Bystrici a za ochotu našim modelkám.
Fotenie si školáčky užili, ale ešte si chcú naplno vychutnať posledné dni prázdnin. 


Spoločné nákupy do školy

Spríjemnite toto neľahké obdobie tým, že dieťa zapojíte do nákupov. Zoberte dieťa do obchodu a nechajte ho, aby si prezrelo pomôcky. Vysvetlite mu, na čo ich bude potrebovať a ako sa používajú. Ak máte možnosť, dajte mu na výber a nechajte ho, aby si vybralo samo z modelov, ktoré mu ponúknete. 
Bude sa do školy tešiť viac, ak bude mať školskú tašku s jeho obľúbeným hrdinom alebo prezúvky v jeho obľúbenej farbe. 

Niektoré nákupy môžete realizovať aj po nástupe do školy. Môžete takto dieťa motivovať. Po škole ho vezmete do obchodu a spolu vyberiete zošity, obaly na knihy, pomôcky presne podľa požiadaviek danej školy. 
TIPY:

 1. Rozprávajte dieťaťu vlastné spomienky na školu. Vtipné príhody môžu dieťa uvoľniť. Ak poznajú vašich kamarátov s ktorými ste chodili do školy, povedzte im, že ste ich spoznali vďaka škole. 
 2. Vyberte s dieťaťom oblečenie na prvý školský deň. Slávnostné oblečenie potom pripravte do skrine, alebo zaveste v detskej izbičke pár dní pred nástupom do školy. Bude takto čakať na slávnostný deň.
 3. Skúste si pozrieť s deťmi fotky školy na ich internetovej stránke. Popozerať si krúžky, aktivity, učiteľov. Môžete sa okolo školy prejsť a obdivovať ihrisko alebo vyzdobené triedy. 
 4. Bojazlivejšie deti poteší maličkosť, ktorú si môžu sami vybrať. Keď budú v škole smutné, môžu si ňou dodať odvahu. Môže to byť kľúčenka zavesená na taške, alebo drobnosť do peračníka. Niektoré školy nedovoľujú nosenie hračiek, nakoľko odpútavajú detskú pozornosť. 
 5. Nechajte dieťa, aby si mohlo vybrať, akú desiatu mu máte pripraviť. Môžete ho do tohto procesu zapojiť. V obchode ho môžete vyzvať, aby si vybralo ovocie, ktoré by do školy na desiatu malo. Do desiatového boxu mu môžete vložiť lístok s obrázkom alebo odkazom, ktorý mu môže pani učiteľka prečítať. 

Darček od nás

Pripravili sme pre deti a pre vás tento list, kde nájdete rozvrh hodín a rozpis školských prázdnin na šk. rok 2023/2024.

Využite to ako možnosť rozprávať sa s deťmi a plánovať spoločný čas mimo školy. Rozvrh hodín spolu vypíšte a rozprávajte sa o tom, ako strávite prázdniny. 

Prajeme vám pohodový nástup do jaslí, materskej školy alebo školy. Veríme, že to zvládnete a z vašich detí budú úžasní žiaci. Prihláste sa do newslettera a získajte 5 eur zľavu

Nikdy nezmeškajte ponuku. Prihláste sa do newslettera a získajte 5 € zľavu, ktorá platí na prvý nákup v hodnote 50 €