SK CZ HU HR EN

Pohyb a hry pre zdravý vývoj detí

Pohyb a šport sú dôležité pre prirodzený vývoj detí. Nemusí to byť hneď výkonnostný šport, postačia malé pravidelné aktivity, ktoré bude dieťa vykonávať rado. Pohyb je dôležitý už od malička. Deti sa samé prirodzene otáčajú, štvornožkujú, dvíhajú a učia sa chodiť. Pohyb je pre ne možnosť začať objavovať svet.


Pohyb a zdravý vývoj

Zdravý a prirodzený pohyb zlepšuje u detí ich kognitívne a motorické funkcie. Má pozitívny vplyv na:

 • pozornosť
 • vnímanie
 • inteligenciu
 • pamäť
 • myslenie
 • koordináciu
 • rovnováhu


Šport a sociálne väzby

Okrem toho šport pomáha deťom socializovať sa. Učia sa prostredníctvom neho:

 • morálke
 • disciplíne
 • spolupráci
 • kreativite
 • tvorivosti
 • zažijú možnosť uspieť a zažiť radosť z víťazstva
 • naučia sa aj prehrávať a prijať neúspech
 • radosť z pohybu
 • zvyšovať sebadôveru
 • budovanie vzťahov a priateľstiev


Šport a zdravie dieťaťa

Vplyv športu a pohybových aktivít na zdravie dieťaťa:

 • zlepšenie imunity
 • zlepšenie zdravia (ak je pre dieťa pohyb vhodný)
 • vytrvalosť 
 • sila
 • kondícia
 • pevné a pružné kosti
 • kvalitnejší spánok
 • regulácia hmotnosti
 • využitie hyperaktivity u detí


Šport pre rôzne vekové kategórie

Zdravý pohyb a jednoduché športové aktivity môžeme vykonávať už aj s najmenšími deťmi. Postupom na záťaži pridávať, prejsť od individuálneho športu ku kolektívnemu, alebo naopak. Všetko to závisí na konkrétnom dieťati a rodičoch, ktorí si všímajú, čo dieťa skutočne baví. 

Základnou podmienkou by malo byť skutočne to, aby tento pohyb - šport dieťa bavil. Dať dieťaťu na výber, možnosť skúsiť si viac športov. Motivovať ho a povzbudiť. Zo začiatku to bude chcieť aj veľkú dávku trpezlivosti a motivácie aj pre rodičov. Ale robíme to predsa pre ich dobro a zdravie. 


Bábätká a pohyb

Možno sa to bude zdať zvláštne, ale aj najmenšie deti môžu vykonávať zdravý pohyb. Pre bábätká je veľmi vhodné plávanie a cvičenia s telíčkom. Skúšali ste už masáže pre bábätko? Dieťatko sa tak učí prostredníctvom dotyku novým impulzom. Poznáva svoje telo, reaguje na dotyk a stiahne nôžku alebo natiahne ruku za určitým predmetom. 

Batoľatá už samozrejme samé začínajú objavovať pohyby a skúšať. Dokážu sa pretočiť a postaviť, račkovať a štvornožkovať. Tatko prostredníctvom pohybu objavujú svet. Ich motivácia je ozaj veľká, taký kvet či nočná lampa to môžu mať niekedy spočítané. 

Takýmto deťom stačí pohyb na čerstvom vzduchu, prechádzka, preliezky, odrážadlo, hojdací koník alebo hojdačka. Všetky tieto aktivity s nimi budete radostne vykonávať aj vy :). Tieto detičky už môžete učiť spolupráci - pri kopaní či hádzaní lopty, stavaní rôznych prekážok a ich prekonávaní, naháňaní bubliniek z bublifuku. 

Vaša fantázia tu dostáva zelenú a vymyslieť zaujímavú pohybovú aktivitu môžete vlastne kdekoľvek. 


Škôlkári a predškoláci

V tomto veku už môžete siahnuť po kolobežke, odrážadle, korčuliach, trampolíne, bicykli, v zime aj po lyžiach. Deti už viac ovládajú svoje telo, preto sú pre na zaujímavé aj zložitejšie preliezky na detskom ihrisku. Isto ich bude baviť aj pretekanie sa s rodičom. 

V predškolskom veku by mali prísť deti do kontaktu aj s kolektívnym športom, ktorý im pomôže socializovať saMalé dievčatká milujú aj tanec. Čo tak pripraviť tanečnú párty a mamičky sa môžu pridať. 

Chlapci si užijú šport s otcom, ktorého v tomto veku vnímajú aj ako veľký vzor. Hádzanie lopty do koša či kopanie do bránky. Sú v tomto veku súťaživejší a tak môžete hrať aj na víťazstvo. 


TIP: 
Siahnite po prostriedkoch, ktoré poznáte zo svojho detstva a ukážte ako ste sa hrávali vy. 
Nakresliť škôlku na chodníku, zviazať gumu a naučiť dievčatá skákať. Chlapcov môže zaujať frisbee alebo bumerang, vodnú pištoľ môžete využiť aj na strieľanie do terča či na naplnenie pohárika. Vyhráva ten, kto pohár skôr naplní. Žiaci na základných školách a šport

Výskumy dokázali, že pre zdravie deti je dôležité vykonávať šport - zdravý pohyb po dobu najmenej 45 minút denne. Naši žiaci majú v školských osnovách aj telesnú výchovu, kde prídu do kontaktu s rôznymi športami. Aj počas pobytu v školskom klube sa môžu vyblázniť na dvore, poslúžia preliezky i ihrisko. 

V tomto veku môžeme dať dieťaťu vyskúšať viacero športov, aby zistilo, ktorý ho skutočne baví. Isto budeme potrebovať trpezlivosť a pochopenie. Pre deti je povzbudením, keď sa tréningov a zápasov zúčastnia aj rodičia. Niektoré deti to viac ťahá k individuálnym športom, aj tam však potrebujú chápavého trénera a trpezlivých rodičov. 

Skúste brávať dieťa na vaše športové aktivity. Ak behávate, vezmite ho so sebou. Spočiatku vás môže doprevádzať na bicykli, neskôr si môžete dať spoločný tréning. To isté platí, ak hráte tenis, plávate, hráte bedminton ... Skutočne je to jedno, aký šport vykonávate, raz za čas si urobte špeciálny tréning s deťmi. Deti sa učia najlepšie pozorovaním. 


TIP:
Pre dievčatá môže byť zaujímavý aj 
krúžok gymnastiky alebo tanečný krúžok, balet, alebo aj spoločenský tanec. Chlapci môžu vyskúšať klasické kolektívne športy - futbal, hádzaná, volejbal alebo basketbal. Ukážte im gymnastiku, šplhanie po lane, skok do diaľky alebo výšky, presúvanie sa po preliezkach - na to slúžia špeciálne fitnes ihriská alebo telocvične. Vezmite ich zlaňovať a liezť na skaly (samozrejme v rámci maximálnej bezpečnosti). Aj také rybárčenie sa považuje za šport. Šport pre teenagerov

V tomto veku už deti vedia, čo ich baví a čo isto robiť nechcú. No tento vek je aj zložitý a niekedy je ťažké deti presvedčiť, aby vydržali a na tréningy chodili. Pomôže isto účasť rodičov, ak je to možné, povzbudenie alebo motivácia. Svoje zohrá športový kolektív a tréner. 

Skúste v tomto veku na dovolenke ukázať deťom aj iný druh športu. Vyskúšajte si splavovanie či potápanie. Čokoľvek, čo by im zaručilo dostatočný denný pohyb. Deti v tomto veku sú viac pohodlné a namiesto športu si zvolia počítačové hry. Vytorte kompromis medzi technikou a športom. 


TIP:
Skúste objavovať krásy krajiny, 
turistika nemusí byť nudná. Aj taký výlet na bicykloch môže byť zaujímavou aktivitou. Chlapcov v tomto veku možno zaujme aj silový tréning. 

Štúdie dokazujú, že pohyb detí a športové aktivity klesajú každým rokom, pričom čas pred obrazovkou alebo pri technologických pomôckach stúpa. 

Vedci dokonca rodičov upozorňujú, že ak by sa deti chceli v dospelosti venovať určitým športovým aktivitám, musia rozvíjať svoje svaly a isté svalové partie už od detstva - musia sa aktivovať v rannom veku. 

Pozitívny vzťah detí k pohybu a športu pozitívne ovplyvňuje nielen ich budúci zdravotný stav, ale aj ich budúce úspechy. Je predpoklad, že z aktívnych detí budú aktívni dospelí. 
Pohodlné oblečenie pre aktívne chvíle 

Máme pre vaše deti pohodlné oblečenie na aktívne voľné chvíle. Dievčenské i chlapčenské kolekcie, v ktorých si môžu užívať pohyb. 

Kolekcia Active

Pre aktívne deti, ktoré neobsedia. Pohodlné oblečenie, ktoré naplno využijú pri športe a inej pohybovej aktivite. V tejto kolekcii vytvoríte celý športový outfit pre dievča. Či už je to na leto alebo na chladnejšie dni. Šaty na tenis, legíny na turistiku, kraťasy na zlaňovanie. Táto kolekcia Active vznikla, aby si mohli naplno užívať pohyb.


Kolekcia Motion

Športové oblečenie pre chlapcov i pánov. Pohodlné kúsky z kolekcie Motion isto využijete na voľné chvíle i športové aktivity. V tejto kolekcii zladíte otca a syna, alebo súrodencov. 


Kolekcia Comfy

Oblečenie pre dievčatá i mamičky na voľný čas. Prechádzky v meste, malé rodinné preteky, alebo pobyt v parku na čerstvom vzduchu. To všetko môžete vykonávať aj v štýlovom a pohodlnom oblečení z kolekcie ComfyKolekcia Japi Sport

Vybehnite s deťmi na chvíľu na ihrisko. Ako oddych po povinnostiach, každý deň alebo raz za víkend. Vezmite loptu, švihadlo alebo sa len tak prebehnite. Kolekcia Japi Sport je pohodlná a štýlová. Niekedy stačí skutočne prechádzka po parku na čerstvom vzduchu. V tejto kolekcii sa zladí aj otecko so synom.  Kolekcia Metropolitan

Ak je to možné, dovoľte deťom ísť do školy na kolobežke, bicykli alebo skejtborde. Aj takýto pohyb ich ráno prebudí a rozhýbe. Všetko však v rámci bezpečnosti a zručností detí. Kolekcia Metropolitan je pohodlná a štýlová pre mladých chlapcov. Praktické strihy a moderné prevedenie sa im isto bude páčiť. Prihláste sa do newslettera a získajte 5 eur zľavu

Nikdy nezmeškajte ponuku. Prihláste sa do newslettera a získajte 5 € zľavu, ktorá platí na prvý nákup v hodnote 50 €

×