Prečo deti potrebujú láskavý dotyk

„Dotyk, zadarmo a predsa taký drahý...“ Keď po narodení dajú mamičke jej bábätko, vytvára sa medzi nimi nové puto. Kontakt prostredníctvom fyzického dotyku má významnú úlohu vo väzbách s najbližšími i v budúcom vývoji dieťatka.

Dotyk ako pocit bezpečia

Nežný dotyk matky navodzuje pocit bezpečia, ktoré bábätko počas 9 mesiacov v brušku malo.

V prvých mesiacoch sú bábätká najviac zraniteľné. Potrebujú opateru a veľa lásky. Prítomnosť matky (ak je to možné, ak nie, tak aj otca alebo iného dospelého) a jeho pozornosť na potreby vytvárajú v bábätku pocit bezpečia a istoty.


Dotyk ako spôsob komunikácie

Dotyk je jedným z komunikačných spôsobov. Môže byť nežný ale môže byť aj bolestivý. Sami to dobre vieme. Aj deti vedia z dotyku vyčítať pozitívne či negatívne emócie.

Rodičia sa snažia bábätkám a deťom zabezpečiť najlepšiu stravu, vitamíny, hračky, oblečenie, aby malo zdravý vývoj a bolo šťastné. Na dotyk sa zabúda. Niekedy deťom stačí kresliť na chrbát, alebo počítať pršteky, či poštekliť noštek.


Koža - zmyslový orgán

Koža je zmyslovým orgánom. Je v nej veľké množstvo buniek, ktoré sú citlivé na dotyk, teplo, bolesť, tlakSlúži ako bariéra a chráni tak vnútorné orgány pred nepriaznivými vplyvmi. 

  • Fyzikálne vplyvy – tlak, nárazy, odieranie, poranenie, slnečné žiarenie, chlad, teplo.
  • Chemické vplyvy – chráni telo pred škodlivými chemickými látkami.
  • Biologické vplyvy – ochraňuje od mikroorganizmov, baktérií a vírusov.

Koža má taktiež komunikačnú schopnosť. Pri niektorých konverzáciách sčervenáme alebo zbledneme. Dávame tým najavo naše momentálne rozpoloženie okoliu.


Vedeli ste, že 16. mája je svetový deň kože - deň dotykov?
Čo tak tento deň niekoho objať, alebo pohladiť, záslužne potľapkať po pleci?

Dotyk v každodenných aktivitách

Skúste láskyplný dotyk zapojiť do svojich denných aktivít s bábätkom. Hladenie, jemné šteklenie, kreslenie po tele rôznymi predmetmi – rukami, pierkom, štetcom, hračkou.

Pri kúpeli a usušení bábätka, olejovaní, masírovaní, prebúdzaní i zaspávaní. Ak idete okolo dieťaťa, stačí jemné pohladenie, pre väčších i „chlapské“ potľapkanie po pleci, alebo objatie „len tak“.

Detská pokožka je veľmi jemná a po narodení nie je úplne vyvinutá. Preto treba dbať na jemnosť dotykov. My v Japitex vyberáme na detské oblečenie látky, ktoré spĺňajú prísne kritéria a sú vhodné pre bábätká už od narodenia. 


Dôležitosť dotyku

Mnohé štúdie poukazujú na dôležitosť dotyku rodiča a dieťaťa.

U detí, kde výrazne chýba láskyplný dotyk, vedci dokonca zaznamenali vyšší level kortizolu (stresového hormónu), alebo zvýšené množstvo hormónov regulujúcich sociálne správanie. 
Nedostatok dotyku po narodení ovplyvňuje aj fungovanie imunitného a tráviaceho systému.

Naopak, náklonnosť a uznanie vyjadrené dotykom aktivuje časť mozgu, ktorá sa podieľa na ovplyvňovaní toho, ako vieme narábať so svojimi emóciami, ako prijímame informácie, učíme sa a ako sa rozhodujeme.

Príjemné dotyky dokážu u detí (ale aj u dospelých) znížiť hladinu stresu a začať tvoriť hormón lásky – oxytocín.


Dotyky, ktoré dokážu zázraky

Spomeňte si na dotyky, ktoré dokázali zázraky.

  • Mamina ruka na horúcom čele chorého dieťaťa.
  • Ľahnúť si k chorému dieťaťu a držať ho v náruči.
  • Pohladiť odreninu a pofúkať ranu.
  • Držať za ruku, alebo postaviť sa za dieťa v ťažkej chvíli.
  • Objatie v chvíľach šťastia i v okamihoch, kedy si nie je sebou isté.

Je vedecky dokázané, že pri dostatočnom kontakte „koža na kožu“ dieťa spracováva fyzickú bolesť inak – lepšie dokáže znášať bolesť.


Prihláste sa do newslettera a získajte 5 eur zľavu

Nikdy nezmeškajte ponuku. Prihláste sa do newslettera a získajte 5 € zľavu, ktorá platí na prvý nákup v hodnote 50 €