NOČNÉ POMOČOVANIE U DETÍ

Dieťa sa prebudí uprostred noci a plače. Dôvodom však nie je choroba, ani zlý sen, ale tentokrát je za tým mokrá plachta – dieťa sa pomočilo. Občas sa to stať môže a je to celkom normálne, pravidelné nočné pomočovanie u starších detí ako päť rokov však už signalizuje vážnejší problém.

Dieťa sa prebudí uprostred noci a plače. Dôvodom však nie je choroba, ani zlý sen, ale tentokrát je za tým mokrá plachta – dieťa sa pomočilo. 
Občas sa to stať môže a je to celkom normálne, pravidelné nočné pomočovanie u starších detí ako päť rokov však už signalizuje vážnejší problém. 

Pomočovanie u starších deti

Fakty hovoria jasne – až 15 % päťročných detí sa v noci pomočuje. Možno za tým hľadať hneď niekoľko faktorov - nesprávny pitný režim či nepravidelný spánkový režim. Deti skrátka potrebujú režim a pravidelnosť, aj čo sa chodenia na záchod týka. Preto je nutné učiť dieťa chodiť pravidelne cikať, aj každé dve – tri hodiny, hoci tvrdí, že nutkanie nepociťuje. Proti pocikávaniu u detí zabojujete aj každovečernou návštevou toalety vždy pred spaním a hneď po prebudení.
Na nočné pomočovanie u detí má veľký vplyv aj stres. Pomočovanie sa môže objaviť pri zmene režimu (nástup do škôlky, školy) alebo pri spaní v cudzom prostredí (tábor, škola v prírode, letná dovolenka).

K častým mýtom o pomočovaní detí v spánku patrí, že sa dotýka najmä detí so psychickými problémami. Pravda je taká, že nočné pomočovanie trápi deti bez ohľadu na ich psychický stav, i keď platí, že deti s vývojovými poruchami sú náchylnejšie na problémy s pomočovaním. Často svoju rolu zohráva aj genetika, a tak sú logicky deti, ktorých rodičia sa v detstve pomočovali, rizikovejšie.


Prečo sa moje dieťa v noci pomočuje?

Tiež sa pýtate, prečo sa pomočuje aj dieťa, ktoré má pravidelný režim, psychické ťažkosti ho netrápia a genetická predispozícia tam nie je? 

Najobvyklejšími dôvodmi nočného pomočovania sú vývinové príčiny spôsobené nezrelosťou centrálneho nervového systému a močového mechúra. Niektoré deti jednoducho v spánku nedostanú signál potrebný na vyprázdnenie. Časom a dozrievaním mozgu dieťaťa sa však väčšina týchto ťažkostí eliminuje a prirodzene zaniknú.

Čo však v prípade, že váš päťročný predškolák sa stále pomočuje a vy ste už vylúčili všetky vyššie spomenuté možnosti? V tom prípade sú za tým možno zdravotné problémy, ktoré rozhodne neradno podceniť. Často je to zápal močového mechúra či iná infekcia, niekedy však môže ísť aj o vážnejšie ťažkosti (nádor alebo cukrovka).

Štatistiky sú neúprosné, na Slovensku trpí nočným pomočovaním približne 40-tisíc päťročných a starších detí, pričom bez návštevy lekára sa dokáže vyliečiť len jedno – dve z desiatich detí. U nediagnostikovaných detí potom dochádza k vylúčeniu zo spoločnosti, z kolektívu, deti sa boja spať mimo domu a za svoj problém sa hanbia. A rodičia, ktorí dieťa za mokrú plachtu dieťa ešte trestajú, ich osamelosť a zahanbenie len prehlbujú.

Majte na pamäti, že nočná enuréza, ako sa pomočovaniu odborne hovorí, sa dá liečiť, potrebné je len prekonať ostych a včas vyhľadať odborníka.

Prihláste sa do newslettera a získajte 5 eur zľavu

Nikdy nezmeškajte ponuku. Prihláste sa do newslettera a získajte 5 € zľavu, ktorá platí na prvý nákup v hodnote 50 €